فروشگاه و خدمات انرژی در تهران و اصفهان

دفتر تهران 02191304215

دفتراصفهان 031910115910313625883003137771555

انواع بخاری برقی و کاربردهای آن ها

70 / 100

یکی از عوامل تاثیرگذار در انتخاب بخاری مناسب که باید آن را بررسی کرد، انواع بخاری برقی و کاربردهای آن ها میباشد. در دوران سرمای زمستان، یکی از ابزارهای مهم برای گرم نگه داشتن فضاها بخاری‌ها هستند.

با پیشرفت تکنولوژی، بخاری‌های برقی به شدت محبوب شده‌اند و از آن‌ها به عنوان یک راه حل موثر و کارآمد برای گرم نگه داشتن محیط‌ها استفاده می‌شود. در این مقاله، به بررسی انواع بخاری برقی و کاربردهای آن خواهیم پرداخت.

بخاری برقی فن دار

در فصل زمستان، از روش های مختلف گرمایش استفاده می شود. بخاری برقی فن دار در داخل خانه و همچنین فضای بیرونی استفاده زیادی دارد و با عبور هوا از منبع گرما و با کمک فن، محیط را گرم می کند.

در حقیقت وسیله ای است که در حالی که المنت آن توسط انرژی الکتریکی گرم می شود، گرمای حاصل را به وسیله فن به محیط اطراف پخش می کند.

با توجه به اینکه گرما همیشه از سمت پایین به بالا جریان پیدا می کند، به همین دلیل استفاده از آن باعث می شود محیط اطراف به صورت کاملاً یکنواخت گرم شود، علاوه بر آن، این وسایل گرمایشی با استفاده از سیستم فن به پاکسازی هوای محیط نیز کمک می کنند.

انواع بخاری برقی و کاربردهای آن ها
انواع بخاری برقی و کاربردهای آن ها

قابلیت استفاده دو جانبه از بخاری برقی فن دار

این وسیله با ویژگی های خوبی که دارند در خانه ها، محل کار و بسیاری از محیط های دیگر استفاده می شود. این مدل با بهره وری انرژی بالا و با مصرف برق کمتر، استفاده اقتصادی دارد. مدل پنکه ای یکی از راه های مناسب برای گرم کردن دمای اتاق در زمستان می باشد. به لطف ویژگی قابل حمل این محصول، می توان آن را به اتاق مورد نظر برد و در مدت زمان کمی، دمای اتاق را گرم کرد.

علاوه بر این ، مدل های دارای فن در مقایسه با مدل های بدون فن، این امتیاز را دارند که هم در تابستان و هم در زمستان استفاده شوند.

مدل فن دار که توسط بسیاری از برند ها ارائه می شود در اندازه های مختلف و مدل های متنوعی موجود است و یک گزینه مناسب برای گرمایش محیط پیرامون هستند؛ چرا که هم عملکرد و بازده مطلوبی داشته و هم مقرون به صرفه هستند.

بخاری برقی بدون فن

وجود فن اگر چه برای بسیاری از موارد کارآمد است، اما ممکن است برای برخی استفاده ها و برخی فضاها ناکارآمد باشد. فن ها می توانند به توزیع یکنواخت و کارآمدتر هوای گرم کمک کنند، این محصولات هزینه گرمایشی محیط را پایین می آورند، اما ممکن است با گذشت زمان سر و صدا ایجاد کنند.

برای برخی محیط ها که نیاز به سکوت مطلق دارند، بخاری برقی بدون فن بهترین انتخاب است. یکی دیگر از معایب احتمالی مدل دارای فن این است که گرد و غبار یا مواد آلرژی زا را دوباره در سطح اتاق پخش می کند. این مسئله برای همه ما و علی الخصوص برای مبتلایان به آلرژی و آسم خطرناک است.

برقی بدون فن
انواع بخاری برقی و کاربردهای آن ها

بخاری برقی مدل تابشی

بخاری تابشی شباهت زیادی با نوع گرمایش خورشید دارد. انرژی تابشی، مردم و اشیا حاضر در منطقه تحت پوشش را گرم می کند؛ نه هوای موجود در فضا را. انواع مختلفی از بخاری های برقی تابشی برای مصارف گوناگون طراحی شده اند.

علاوه بر این، مدل های تابشی دارای گزینه های اضافی تر به منظور کنترل دمای بدن نوزادان تازه متولد شده در طول مدت حضور در بیمارستان در بخش های زنان و زایمان بیمارستان ها مورد استفاده قرار می گیرند. این دستگاه ها به پوست حساس نوزادان آسیب نمی رساند و محیطی آرام و گرم را برای آن ها به ارمغان می آورد.

نوع دیگری از این بخاری ها به عنوان محصولی برای گرم شدن افراد در فضاهای دارای سقف بلند یا فضای باز مانند انبارها، کارخانه ها و استادیوم ها طراحی شده اند. همچنین می توانند در مشاغلی مانند کافه ها و رستوران های دارای باغ یا تراس استفاده شوند.

در مقایسه با سایر گزینه های خرید ،مدل تابشی فقط افراد و اشیا را گرم می کند تا هوای محیطی که در آن قرار دارد. بنابراین با نصب پارتیشن هایی در مناطق بزرگ روباز یا نیمه بسته می توان از تماس گرمای اضافی با افراد محیط جلوگیری کرده و منطقه تحت پوشش حرارت دستگاه را گسترش داد.

ورود هوای سرد خارج به مکان هایی امکان پذیر است که پنجره ها یا درها دائماً باز هستند. تغییرات منظم دما می تواند بر سلامتی و کارایی کار افراد در محیط تاثیر منفی بگذارد.

برقی تابشی 1
انواع بخاری برقی و کاربردهای آن ها

بخاری تابشی، مناسب فضاهای عمومی باز

افرادی که در معرض هوای سرد قرار دارند ممکن است مشکلاتی مانند درد عضلانی، لرزش و تشنج را تجربه کنند و فرد بر روی احساس سرما تمرکز کرده و عملکرد موثری نداشته باشد. اشعه های تابشی توسط هوا جذب نمی شوند و به افراد داخل اتاق کمک می کنند تا حتی در مکان های باز به سرعت گرم شوند.

از آنجا که تابش بر هوا تاثیر نمی گذارد، به شما این امکان را می دهد تا از نظر مصرف انرژی نیز به یک استفاده کارآمد برسید. مدل های تابشی که برای استفاده در ساختمان مناسب نیستند، اغلب در فضاهای عمومی باز مورد استفاده قرار می گیرند. تنظیم کنترل گرما این مزیت را برای افراد محل فراهم می کند تا به دمای مطلوب برسند.

بخاری هایی که دارای سه یا چهار المنت هستند، حدود ۱۲۰۰ تا ۲۴۰۰ وات برق مصرف می کند. در انواع بزرگتر نیز هر المنت تقریبا ۶۰۰ الی ۸۰۰ وات برق مصرف می کند. انرژی گرمایی تابشی در محدوده فروسرخ می باشد. در صورتی که به جسمی برخورد نکند، می تواند از فضا عبور کند؛ بنابراین برای مکان هایی که هوا در جریان است استفاده از این نوع بخاری ها مناسب است.

گرمای تابشی مستقیما افراد یا اشیا را گرم می کند؛ همچنین بدون صدا هستند و استفاده از آنها در زیرزمین و گاراژ نیز مناسب است. این بخاری می تواند بسیار خطرناک هم باشد بنابراین باید حفاظت های مناسب در مقابل گرمای زیاد را داشته باشند.

بخاری مدل کانوکتور

بخاری برقی کانوکتور برخلاف روش مادون قرمز، هوای اطراف را گرم می کند. مدلهای کانوکتور، که هوای سرد را از پایین می کشند، به لطف مقاومت داخل، هوای سرد را گرم می کنند. سپس هوای گرم شده از طریق پانل های هوای فوقانی دوباره وارد این چرخه می شود.

این مدل که اخیراً بیشتر ترجیح داده می شود ، با اصل همرفت طبیعی کار می کند. از آنجا که آنها از طریق گردش طبیعی با هوا کار می کنند، از سلامتی بیشتری نسبت به سایر بخاری ها برخوردار هستند و نه تنها به عنوان یک مکمل گرمایشی بلکه به عنوان یک سیستم گرمایش اصلی نیز مدل های با ظرفیت بالا ترجیح داده می شوند.

میزان برق مصرفی توسط مدلهای کنوکتور با توجه به مدل آنها متفاوت است. به خصوص مدل های جدید برای صرفه جویی در مصرف برق تولید شده اند.

مدل های جدید که هنگام روشن شدن با عملکرد کامل کار می کنند، با رسیدن هوا به دمای مطلوب و با رسیدن به دمای مورد نظر به طور خودکار خاموش می شوند یا به تدریج عملکرد خود را کاهش می دهند. این امر تا ۳۰٪ صرفه جویی در برق در مدلهای کانوکتور نسبت به معادل آنها را فراهم می کند.

برقی کانوکتور
انواع بخاری برقی و کاربردهای آن ها

بخاری برقی مدل ایستاده

این مدل ها سطح مقطع کمتری نسبت به ارتفاع دارند؛ نام دیگر این مدل، تویوست می باشد. در این نوع بایستی حتماً حس گری در زیر بخاری قرار داده شده باشد تا در صورت واژگونی احتمالی، برق قطع شده و از خطراتی نظیر آتش سوزی جلوگیری شود.

نصب و راه اندازی آن ها بسیار راحت بوده و امکان جا به جایی و قابلیت حمل سریع و سهل از مکانی به مکان دیگر در آن ها وجود دارد.

مدل های ایستاده در دو نوع فن دار و بدون فن در بازار وجود دارد و بسته به نیاز می توان از هر یک از آنها استفاده نمود. مناسب استفاده در مغازه ها، سالن های مختلف، مدرسه ها و اتاق نشیمن می باشد. برخی از مدل های این نوع بخاری دارای پایه تاشو می باشد که قابلیت تنظیم ارتفاع را برای کاربر به ارمغان می آورد.

مدل زمینی یا خوابیده

بخاری برقی زمینی یا خوابیده برخلاف مدل ایستاده، سطح مقطع بیشتری داشته و در آن احتمال واژگونی بسیار کم است؛ هر چند بسیاری از شرکت ها از حسگر استفاده می کنند تا در صورت واژگونی، برق آن قطع شده و خطری نداشته باشد.

برخی از مدل ها، دارای صفحه استیلی پشت المنت ها هستند که حرارت را به خوبی انعکاس می کند. کلید هایی برای این مدل تعبیه شده است که تعداد المنت های روشن آن را تنظیم کرده و در صورتی که از نوع فن دار باشد، فن آن را روشن یا خاموش نموده یا سرعت آن را تغییر داد.

مدل رومیزی یا فن هیتر

در بخاری‌ برقی وزشی یا فن دار جریان انتقال گرما به روش همرفتی می باشد و از یک پروانه بادبزن نیز استفاده شده است؛ به عبارتی دیگر المنت موجود محیط را گرم می کند و فن تعبیه شده در این دستگاه منجر به انتقال هوای گرم به محیط می شود؛ این ویژگی در این مدلها باعث شده تا سرعت انتقال گرما افزایش یابد.

در محیط هایی که نیاز به ایجاد سیستم گرمایش سریع دارند استفاده از این نوع بخاری ها مناسب می باشد. با توجه به اینکه این نوع ، برای استفاده روی میز طراحی شده است، به همین دلیل در ابعاد کوچک تری از سایر مدل ها تولید و عرضه می شود.

بخاری رومیزی دارای فن قوی بوده و کلیدی برای تنظیم میزان حرارت و گرما دهی دارد. همچنین در بیشتر مدل ها میزان سرعت فن نیز قابل تنظیم است. با توجه به اینکه این نوع دارای فن و المنت بوده و روی میز استفاده می شود، لذا سیم برق مورد استفاده در آن بایستی بسیار مقاوم بوده و از جنس مرغوب باشد.

برای حفظ ایمنی بیشتر، فن هیتر دارای ترموستاتی است که در صورت گرم شدن بیش از حد محیط، بخاری را خاموش می کند.

مدل دیواری

چه در خانه و چه در محل کار، دمای اتاق از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. این مسئله در بسیاری از موارد از روحیه گرفته تا سلامتی افرادی که در محل هایی هستند که مدت زمان طولانی را آنجا سپری می کنند، تأثیر می گذارد. فصل ها در تعیین دمای اتاق باید نقش داشته باشند. تنظیم دما خصوصاً در زمستان و تابستان از اهمیت زیادی برخوردار است.

در زمستان به دلیل برودت هوا دمای اتاق به طور خودکار سرد است. در چنین مواردی ممکن است سلامت انسان در معرض خطر باشد. با افزایش بیماری ها در زمستان نسبت به سایر فصول، مشخص می شود که درجه حرارت محل زندگی یا کار در واقع چقدر مهم است.

در هوای سرد ، اتاق باید به طور اجباری گرم شود. در ماه های تابستان، مکان هایی که در معرض هوای مرطوب و گرم واقع شده اند می توانند طاقت فرسا باشند. دمای اتاق بالا، می تواند به اندازه کم بودن آن آزار دهنده باشد.

برای این منظور ، اتاق باید در هوای گرم، خنک شود. این نوع محصولات برای داشتن یک فضای راحت برای زندگی ضروری هستند. بسیاری از محصولات مختلف در فرایندهای گرمایش و سرمایش استفاده می شود. موثرترین در میان این محصولات مدل های بخاری دیواری است.

سخن پایانی

بخاری برقی وسیله ایست که به وسیله برق گرما را تولید کرده و بسته به مدل و کاربرد دارای انواع مختلف با توان و قدرت متفاوتی بوده که باید بسته به محیطی که قرار است از آن استفاده کنید انتخابش نمایید، در این مقاله سعی کردیم به انواع بخاری، کاربرد ها و محل استفاده از آن ها بپردازیم تا مسیر خرید را برای شما هموار سازیم.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟