فروشگاه و خدمات انرژی در تهران و اصفهان

دفتر تهران 0219130421502155493990

دفتراصفهان 031910115910313625883003137771555

تاریخچه بخاری گازی و نکات مهم هنگام خرید بخاری انرژی

69 / 100

با وجود تنوع گسترده انواع بخاری گازی در بازار، نیاز است که با توجه به نکات مهم هنگام خرید بخاری، بهترین و به صرفه ترین انتخاب را داشته باشید.

در فصل‌های سرد سال، استفاده از بخاری‌های گازی می‌تواند به شما کمک کند تا در منزل خود گرمایی راحت و دلپذیر داشته باشید امادر این مقاله، به معرفی انواع مختلف بخاری‌های گازی می‌پردازیم و راهنمایی‌هایی برای انتخاب بهترین گزینه را ارائه خواهیم داد

تاریخچه بخاری گازی:

بخاری گازی وسیله‌ای برای گرم کردن داخل ساختمان یا بیرون از آن می‌باشد که با گاز طبیعی یا گاز مایع کار می‌کند. اولین بخاری گازی بر طبق اصول کلی ساخت چراغ بونزن که در یک سال قبل از اختراع بخاری گازی به وجود آمده بود ساخته شد. بخاری گازی اولین بار توسط یک شرکت انگلیسی به نام «پیتیت و اسمیت» در سال ۱۸۵۶ ساخته شد. شعله بخاری هوا را به‌طور موضعی گرم می‌کند و سپس به وسیله قانون انتقال گرما در هوا، کل هوای اتاق گرم می‌شود. هم‌اکنون از بخاری گازی در کشورهای غربی برای گرم کردن محیط‌های خارج از ساختمان همچون گلخانه و پاسیو استفاده می‌شود. در آغاز سال ۱۸۸۱ میلادی در ساختمان مشعل شعله بخاری از پنبه نسوز استفاده می‌گردید که این طرح یک مهندس انگلیسی به نام «سیگسموند لیونی» بود. اما بعدها خاک نسوز جای پنبه نسوز را گرفت٬زیرا استفاده از آن در قالب ریزی راحت‌تر بود. در بخاری‌های گازسوز امروزی نیز هنوز از همین شیوه استفاده می‌گردد اگرچه از مواد نسوز دیگری نیز استفاده می‌شود.

تاریخچه بخاری گازی
تاریخچه بخاری گازی

بخاری گازی

بخاری های گازی جایگزین مناسبی برای بخاری های برقی بودند.به علت مصرف زیاد بخاری های برقی نسبت به گازی،و صرفه اقتصادی،استفاده از بخاری گازی عنوان سیستم گرمایش در ایران بسیار متداول است.فراوانی گاز در کشور ما و همچنین بالاتر بودن هزینه­ی مصرفی بخاری برقی استقبال عموم مردم از بخاری گازی بیشتر از بخاری برقی­ است.هم اکنون بخاری­ گازی به عنوان یکی از سیستم های متداول گرمایشی در ایران مورد استفاده واقع میشود. ­مثل بخاری نفتی میتوان خفگی بر اثر کاز منواکسیدکربن به علت استفاده از دودکش را از مشگلات بزرگ این سیستم نام برد.

بخاری های دودکش دار

دودکش این نوع بخاری ها باید بصورت مداوم وصل یاشد. اگر دودکش کاملا صحیح نصب شود و ارتفاع آن رعایت شود، بیشتر گاز منواکسید کربن ناشی از سوختن  گاز طبیعی را  به بیرون انتقال می دهد. بخاری که دودکش آن بطور صحیح نصب شده باشد معمولا کاملا ایمن است.

مزایا معایب
تولید گرما بیشتر حمل و جابه جایی سخت
مناسب برای اتاق‌ های کوچک اشغال فضای زیاد
سرعت بالای گرم کردن فضا قیمت گران تر از مدل بدون دودکش
گرمای خروجی کمتر از نوع بدون دودکش کم بودن خطر انتشار آلاینده‌های مضر
بخاری گازی دودکش دار
بخاری گازی دودکش دار

بخاری های بدون دودکش

بخاری های بدون دودکش یا بدون دریچه، این نوع بخاری ها هم می توانند بطور دائم یا موقت نصب شوند یا بصورت پرتابل استفاده شوند و گاهی اوقات دارای یک مبدل کاتالیزوری هم هستند. بخاری های بدون دودکش تحت شرایطی که گردش هوای کافی وجود نداشته باشد ممکن است خطرناک باشند. اگر بخاری در شرایط مناسب کار کند خروجی آن بخار آب، دی اکسید کربن و دی اکسید نیتروژن می باشد.

نکته قابل توجه اینکه همیشه قبل از خواب باید بخاری های بدون دودکش را خاموش کنیم.

مزایا معایب
جابجایی و حمل آسان نامناسب برای افراد مبتلا به آسم و مشکلات تنفسی
سرعت بالا در تولید گرما عدم امکان قرار دادن در اتاق خواب های کوچک، حمام و فضاهای بدون تهویه
نصب و راه اندازی راحت بالا بودن خطر احتراق در آن
بسیار کارآمد تولید گرما کمتر نسبت به مدل دودکش دار
برخورداری از ویژگی های ایمنی مناسب مناسب برای فضاهای کوچک
قیمت ارزان تر از مدل دودکش دار نیاز به تعمیر و نگهداری منظم
بخاری گازی بدون دودکش
بخاری گازی بدون دودکش

نکات مهم هنگام خرید بخاری گازی

مطالعه نکات قابل توجه در هنگام خرید بخاری گازی به شما کمک می کند تا بتوانید با توجه به نیازها و شرایط خود بهترین گزینه را از میان گزینه های موجود انتخاب کنید:

متراژ: به این نکته توجه کنید که قصد استفاده از بخاری را در چه فضایی دارید، چرا که اگر قصد شما استفاده از بخاری در فضای باز باشد، به راحتی هرجه تمام تر می توانید بخاری های گازی بدون دودکش را انتخاب کنید. در صورت عدم وجود تهویه در هوا یا فضاهای کوچک می توانید بخاری دودکش دار تهیه کنید.

فضای مورد نظر: حتما باید به فاکتور های فضای خود اعم از ارتفاع سقف، وجود پرده، پنجره های عایق حرارت و بزرگی فضا توجه کنید تا بدانید بخاری گازی شما در چه فضایی باید عمل کند.

ظرفیت: همواره بهتر است بخاری گازی با ظرفیتی مناسب برای فضای مورد نظر خود تهیه کنید. برای انتخاب بهتر می تواند میزان تولید حرارت بخاری را بر 24 تقسیم کرده و سپس متراژ محیط را در عدد 3 ضرب نمایید. نتیجه حاصل از این کار باید به هم نزدیک باشد.

مصرف انرژی: توجه به نشان استاندارد و برچسب رده بندی انرژی به شما کمک می کند تا با انتخاب گزینه ای با مصرف کمتر و بازده بالاتر در طولانی مدت هزینه های کمتری را برای مصرف انرژی بخاری خود بپردازید. دقت داشته باشید که برچسب انرژی بخاری باید بین C تا F باشد.

قیمت: متاسفانه در برخی از مواقع خریداران بخاری های گازی فقط به دنبال انتخاب های ارزان هستند ولی به این نکته توجه نمی کنند که هزینه های پس از فروش اعم از خرابی و تعویض قطعات می تواند جبرانی سخت برای ارزانی قیمت بخاری مدنظر باشد.

سایر امکانات: سعی کنید در هنگام خرید بخاری ، از بخاری های جدیدی استفاده کنید که توانایی سنجش میزان مونوکسید کربن و اکسیژن موجود در هوا و سیستم ترموکوپل را داشته باشند.

نکات مهم خرید بخاری گازی انرژی
نکات مهم خرید بخاری گازی انرژی

چه بخاری گازی بخریم؟

در بخش های قبل توانستید با مشخصات بخاری گازی خوب و نکات خرید این محصول آشنایی لازم را پیدا کنید. حال در بخش نهایی و پس از مطالعه این مقاله ممکن است برای شما این پرسش ایجاد شود که چه بخاری گازی یی بخریم. برای پاسخ به این پرسش در ادامه نکاتی مهم را برای شما مورد بررسی قرار داده ایم.

  • در صورتی که برای فضایی با متراژ کم یا بدون تهویه قصد خرید بخاری را دارید، می توانید بخاری گازی دودکش دار با ابعاد کوچک خریداری کند.
  • چنانچه می خواهید در محیطی پر رفت و آمد بخاری قرار دهید، بهترین انتخاب می تواند بخاری گازی بدون دودکش باشد.
  • حتما توجه داشته باشید که برچسب انرژی بخاری در رده بین C تا F باشد تا میزان انرژی کمتری مصرف شود.
  • برای حفظ قابلیت ایمنی بخاری گازی حتما دقت داشته باشید که دستگاه از سیستم ترموکوپل برخوردار باشد.
  • در صورتی که به دنبال تهیه بخاری گازی برای اتاق خواب خود یا فرزندتان دهید، بهتر است اقدام به خرید بخاری های گازی دودکش دار نمایید.
  • اگر به دنبال گرمایش بهتر و بدون خطر بخاری گازی برای منزل خود هستید، بهترین انتخاب برای شما کولرگازی دودکش دار می باشد.
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟