فروشگاه و خدمات انرژی در تهران و اصفهان

دفتر تهران 02191304215

دفتراصفهان 031910115910313625883003137771555

تاریخچه کولر آبی

63 / 100

تاریخچه کولر آبی در ایران و جهان به چه زمانی بر می گردد؟

خنک کننده های تبخیری یا آبی هزاران سال است که مردم را در سراسر جهان خنک می کنند و آن ها را از گرمای شدید روزهای گرم تابستانی می رهانند.

کولر آبی از کجا آمده است و چه زمانی به یک عنصر اصلی در ادارات و خانه ها در سراسر جهان تبدیل شد؟ به ما بپیوندید تا با سفر به خط حافظه همراه باشید تا منشا کولر آبی، تکامل آن در طول سال‌ها و اینکه چگونه به بخش مهمی از زندگی روزمره ما تبدیل شده است را بررسی کنیم.

اولین کولر آبی در ایران

آیا تا به حال به اهمیت کولر آبی در برنامه روزانه خود فکر کرده اید؟ برای بسیاری از ما، پاسخ بی‌معنی است – این یک بخش ضروری از محل کار یا خانه ما است.

اما آیا تا به حال در مورد تاریخچه این دستگاه فراگیر فکر کرده اید؟ امروز قصد داریم در مورد اولین کولر آبی ایران صحبت کنیم. بله، چیزی که شنیدید درست است!

قدیمی‌ترین نمونهٔ کولر آبی در جهان، که همان بادگیر است در حدود هزاران سال پیش در ایران اختراع شد. کارکرد بادگیرها به این ترتیب می‌باشد که هوای جاری بیرون از خانه را به داخل خود می‌کشد و با تشت‌های آبی که درونش تعبیه شده، هوا را خنک و سبک کرده و به داخل خانه هدایت می‌کند.

در ایران بدون شک بادگیرها جایگاه ویژه ای در تاریخچه کولر آبی دارند به طوری که افراد زیادی این ساختار را اولین کولر آبی در ایران میدانند.

بادگیرها، برج هایی هستن که برای تهویه بر بام خانه ها، بالای آب انبارها و دهانه معدن ها ساخته میشدند و محیط رو خنک میکردند.

البته ایرانی ها همیشه سازوکارهای ویژه ای برای خنک کردن محل زندگیشون داشتند و تاریخ و بناهای بجا مانده از دوران قدیم، گواه این ادعا هستند. اما در مورد این که اولین کولر آبی صنعتی چه زمانی وارد ایران شد، زیاد نمیشود با اطمینان صحبت کرد.

سالهاست که مردم مناطق مختلف کشورمان، به ویژه مناطقی که آب و هوای گرم و خشک دارند، مانند کرمان، نایین، یزد، طبس، کاشان، سمنان، اصفهان و حتی برخی نواحی جنوب شهر تهران از کولرهای آبی با ابعاد مختلف استفاده میکنند.

نمایندگی مجاز کولر انرژی در اصفهان و تهران، خدمات تخصصی و حرفه ای رو در زمینه فروش، تعمیر و سرویس انواع کولرهای انرژِی و سایر مدلها به کاربران محترم ارائه میدهد.

اولین کولر آبی در جهان

این یک داستان جذاب است که شما را به اوایل دهه 1900 بازمی گرداند، زمانی که ایران در حال مدرن شدن بود. این داستان نه تنها در مورد معرفی یک دستگاه جدید بلکه در مورد تبادل فرهنگی و سازگاری است.

اولین کولر آبی در سال 1916 در شهر فونیکس امریکا کار گذاشته شد و دانشمندانی از دانشگاه های آریزونا بر روی بهبود عملکرد و افزایش راندمان آن مطالعه کردند.

در همان زمان اولین تولید انبوه کولرهای تبخیری با بهره گیری از موتور و فن داخلی توسط شرکت امرسون الکتریک در دسترس عموم قرار گرفت.

تا سال 1939 بسیاری از خانه های مسکونی در مناطق گرم و بیابانی جنوب غربی امریکا از کولرهای آبی استفاده می کردند.

در اوایل دهه 1950 میلادی بسیاری دیگر از تولیدکنندگان بزرگ شروع به تولید انبوه چنین کولرهایی نمودند،که منجر به همه گیر شدن جهانی کولر آبی گردید.

تولید انبوه کولرهای آبی توسط کمپانی امرسون الکتریک (Emerson Electric) صورت پذیرفت. به طوری که تا سال 1939، بسیاری از خانه ها و شرکت ها و کارخانجات تجاری دارای کولرهای آبی برای سرمایش بودند.

این روند ادامه یافت تا اینکه در اوایل دهده 1950، تعداد کثیری از تولیدکنندگان و کمپانی ها به تولید و تجارت کولرهای تبخیری یا آبی در سطح آمریکا، کانادا، و سپس استرالیا روی آوردند.

نمایندگی کولر انرژی اصفهان تمام محصولات اصلی انرژی را عرضه می‌کند و با هماهنگی‌های لازم با مرکز اصلی فروش، تمام امکانات جانبی را به مشتریان ارائه می‌دهد.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟